Cukierek u Podologa
CUKIEREK U PODOLOGA
Cukierek słodziak tak pieszczotliwie nazywają rodzice swoje pociechy chore na cukrzycę typu 1. Cukrzyca typu 1 dotyczy głównie dzieci i młodzieży i stanowi 5% wszystkich przypadków cukrzycy oraz stanowi 85% przypadków cukrzycy wśród dzieci i młodzieży poniżej 20 roku życia. W ostatnich 25 latach zachorowalność na ten typ cukrzycy zwiększyła się u dzieci 4-krotnie. Dziś mamy w Polsce blisko ok 20 tyś dzieci z cukrzycą typu 1. Do niedawna początek zachorowania przypadał na wiek pomiędzy 12 - 15 r.ż jednak w ostatnim czasie obserwuje się zjawisko zapadalności na cukrzycę u dzieci poniżej 5 r.ż a nawet mniejszych. Trend zapadalności na cukrzycę typu 1 w Polsce jest dwa razy wyższy w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Przeciętna zapadalność na cukrzycę typu 1 w Polsce w latach 1989‑2004 wyniosła 10,2 na 100 tys. osób na rok i wzrosła z 5,5 aż do 17,7. Wg prognoz na cukrzycę typu 1 w roku 2025 zachoruje 4800 dzieci w wieku 0-14 lat.. Więcej zachorowań obserwujemy u rodzeństwa i dzieci rodziców z cukrzycą typu 1 oraz u młodych dorosłych. Jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób niezakaźnych i rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje że w najbliższych latach liczba zachorowań będzie wzrastać, by do 2030 roku sięgnąć liczby 590 milionów chorych na całym świecie.
Jest to choroba przewlekła, w której nasz układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki β wysp trzustkowych. Dlatego to schorzenie należy do grupy tzw. chorób autoimmunologicznych. W konsekwencji trzustka nie jest już w stanie produkować własnej insuliny – hormonu niezbędnego do prawidłowego metabolizmu cukrów. Bezpośrednim następstwem tych zmian jest wysoki poziom glukozy we krwi, czyli hiperglikemia. Zazwyczaj dotyczy osób szczupłych, z genetycznymi predyspozycjami, u których autoimmunologiczny proces występujący w obrębie wysp trzustkowych prowadzi do destrukcji komórek produkujących insulinę (cukrzyca typu 1 o podłożu immunologicznym). Wyróżnia się także cukrzycę typu 1 o nieznanej etiologii, niezwiązaną z procesem immunologicznym zwaną cukrzycą idiopatyczną. Osoby – dzieci chore na cukrzyce są skazane na dożywotnie branie insuliny, a celem leczenia chorego jest takie postępowanie które zapobiega rozwojowi przewlekłych powikłań, a co za tym idzie pozwoli na wydłużenie życia i poprawę jego komfortu.
Wiedza na temat stóp w naszym społeczeństwie zdecydowanie się poprawiła w przeciągu ostatniej dekady. Zwiększyła się ilość wyspecjalizowanych gabinetów podologicznych a sam zawód podologa wymaga szerokiej wiedzy medycznej obejmującej takie dziedziny jak – diabetologia, ortopedia, dermatologia, chirurgia, osteologia, limfologia, miologia, neurologia, flebologia czy angiologia. Podolodzy coraz częściej są również edukatorami diabetologiczno – geriatrycznymi. Są osobami posiadającymi poszerzony zakres wiedzy o cukrzycy zdobyty podczas specjalistycznego kursu zakończonego egzaminem. Edukator dzięki posiadanej wiedzy może poprowadzić szkolenie lub spotkanie na temat cukrzycy, obalić stereotypy i budować bezpieczne otoczenie wokół młodego cukierka.
Podolog - edukator to specjalista od stóp który dzięki holistycznemu podejściu do problemu z którym przychodzi dany pacjent jest w stanie mu pomoc i rozwiązać istniejący problem. Problem może dotyczyć nie tylko osób dorosłych ale może dotyczyć też dzieci. Pamiętajmy że dziecko nie jest miniaturą dorosłego, nie jest też nią stopa dziecka. Różnice są bardzo widoczne a wynikają przede wszystkim z rozwoju oraz odmiennego użytkowania stóp w przypadku dzieci i dorosłych. Dlatego rodzice powinni zwracać szczególną uwagę a zwłaszcza jeśli już w naszej rodzinie dzieckiem takim jest Cukierek/Słodziak. W pełni ukształtowane stopy dzieci cukrzyków wymagają szczególnej profilaktyki i edukacji, nie tylko rodziców ale także samych dzieci, począwszy od właściwej diety (zbilansowana prawidłowa dieta węglowodanowa) poprzez prawidłową higienę (obcinanie paznokci, mycie i pielęgnację, stosowanie odpowiednich kosmetyków) oraz dobór odpowiednego obuwia czy odzieży (śpioszki, skarpety, rajstopy) aż do ćwiczeń poprawiających kondycję stopy. Zwłaszcza na stopach chorych dzieci na cukrzycę mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany czy choroby które mogą mieć podłoże zaburzeń ogólnoustrojowych dlatego zaleca się aby co najmniej raz w roku udać się do specjalisty – Podologa aby skontrolować jego stan stóp – wizyta profilaktyczna, nawet jeśli nic na nich się nie dzieje i rodzic nie zauważa nic niepokojącego.
Podolog Edukator Diabetologiczno-Geriatryczny Agnieszka Bednarska-Frisinghelli
Dodaj komentarz